Dieta dla cukrzyków

W 2018 roku w Polsce zdiagnozowano 2,9 mln chorych na cukrzycę, czyli co jedenasty dorosły cierpi na tę dolegliwość. Z czego 1,3 mln to byli mężczyźni, a 1,6 mln to kobiety. 

 

Co to jest cukrzyca
Cukrzyca typu pierwszego jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm niszczy komórki, które odpowiedzialne są za wytwarzanie insuliny. Brak insuliny powoduje przecukrzenie się organizmu, czyli prowadzi do hiperglikemii. Prawidłowe stężenie glukozy we krwi wynosi 3,4-5,5 mmol/l. Możemy również popaść w stan niedocukrzenia, czyli w hipoglikemię, mówimy o tym stanie jeśli poziom glukozy jest niższy niż 70 mg/dl.

 

Cukrzyca typu drugiego jest chorobą metaboliczną. Organizm w dalszym ciągu wytwarza insulinę, ale staje się na odporny na jej działanie. W pierwszej fazie choroby mówimy o insulinooporności.

 

Objawy cukrzycy:
Pierwsze objawy cukrzycy:

  • wzmożone pragnienie
  • częste napady głodu
  • częste oddawanie moczu
  • zmęczenie, apatia
  • senność
  • infekcje intymne
  • nocne skurcze łydek
  • zmiany skórne
  • grzybica skóry

Podstawowe zasady diety w cukrzycy

Dieta w cukrzycy odgrywa bardzo ważną rolę. Najważniejsze jest spożywanie pokarmów różnorodnych, by dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych.

 

Pamiętajmy o tych kilku regułach:

– spożywaj posiłki w mniejszych ilościach, ale częściej
– zwracaj uwagę na składy, lepiej wybrać jogurt naturalny i samemu dodać do nich owoce niż kupować gotowy dodatkowo słodzony
– zwracaj uwagę na rodzaj pieczywa czy kasz spożywanych w ciągu dnia – pieczywo powinno być pełnoziarniste
– kontroluj regularnie poziom cukru
– zwracaj uwagę na indeks gimniczny i ładunek gimniczny, dzięki ładunkowi gimnicznemu możesz pozwolić sobie na korzystanie z produktów z wysokim lub średnim indeksem gimnicznym w odpowiednich ilościach, by nie podniosły zbytnio ilości glukozy we krwi
– wystrzegaj się cukrów prostych- pamiętaj że nie wszystkie węglowodany są złe. Węglowodany złożone są o wiele wolniej wchłaniane przez co podnoszą poziom cukru we krwi powoli – oznacza to, że nie ma tak zwanego skoku cukru. 

 

Podsumowując


Dieta dla cukrzyków nie musi być restrykcyjna. Najważniejsze jest obserwowanie organizmu – jak poziom cukru podniósł się po danym posiłku. Jest kilka rodzajów cukrzycy dlatego ważne jest by skonsultować się z lekarzem. Przy diecie dla diabetyków najważniejsze jest regularne spożywanie posiłków. Jeśli twój tryb dnia nie pozwala ci przygotować pięciu zdrowych posiłków w ciągu dnia, dobrą opcją będzie skorzystanie z cateringu dietetycznego. Healthy Food Catering  specjalizuje się w diecie dla cukrzyków typu 2.  Zapoznaj się z naszym menu i skorzystaj z kodu rabatowego na dietę DIABETIC w wysokości 15%. Kod: diabetic15

 

Jeśli nie cierpisz na cukrzycę, ale lubisz jeść wytrawnie i bardzo różnorodnie, zachęcamy również do przetestowania tej diety.