Alergia na laktozę, czy nabiał – jaka jest różnica?

Nietolerancja laktozy, czyli cukru mlekowego, a uczulenie na nabiał nie oznacza tej samej dolegliwości, chociaż objawy bywają podobne. Często te dwa sformułowania używane są zamiennie, ale to dwa zupełnie inne przypadki.

 

Nietolerancja laktozy

 

Nasz organizm, by trawić laktozę, potrzebuje wytworzyć enzym, tak zwaną laktazę. Jeśli nasz organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości tego enzymu, laktoza jest trawiona częściowo przez co trafia do jelit, a tam fermentuje.
Fermentacja laktozy może wywoływać niechciane dla nas skutki takie jak:

  • wzdęcia
  • gazy
  • bóle brzucha
  • biegunkę

Największe stężenie laktazy posiadają noworodki, ponieważ ich głównym pokarmem jest mleko matki, kiedy stopniowo wprowadzamy nowe pokarmimy enzym ten stopniowo zmniejsza swoją produkcję, tworząc z kolei inne. Wraz z wiekiem człowieka, enzym laktazy coraz bardziej zanika, ale to kwestia bardzo indywidualna.

Nietolerancja laktozy może pojawić się w każdym wieku lub po długotrwałej chorobie.

 

Nietolerancja nabiału

 

Inaczej skaza białkowa – jest to alergia pokarmowa. W przypadku uczulenia na nabiał, organizm człowieka negatywnie reaguje na obecność białka zawartego w pożywieniu. Najczęstszymi objawami nietolerancji nabiału jest:

  • dolegliwości z układu pokarmowego
  • zmiany skórne takie jak wysypka
  • reakcje układu oddechowego takie jak duszności i katar

Jak odróżnić nietolerancję laktozy, a skazę białkową

 

Objawy w obu przypadkach mogą wyglądać podobnie. Pierwszą widoczna różnicą, którą można zaobserwować jest czas od spożycia posiłku do pierwszych dolegliwości.
W przypadku nietolerancji laktozy objawy widoczne są już po 30 minutach do 2 godzin od spożycia produktów mlecznych.
Podczas uczulenia na nabiał dolegliwości wystąpią najwcześniej po 2 godzinach, a mogą wystąpić nawet po kilku dniach. Ponieważ czas reakcji systemu immunologicznego jest dłuższy.

 

Badania na nietolerancję laktozy i alergię na nabiał

 

Jeśli zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienione objawy konieczne będzie zrobienie odpowiednich badań. W przypadku nietolerancji laktozy można wykonać wodorowy test oddechowy lub test ph kału.
W przypadku nietolerancji nabiału wykonuje się typowe przy alergiach pokarmowych testy punktowe skórne, oznaczenie stężenia przeciwciał w surowicy oraz testy prowokacji.

 

Dieta w przypadku nietolerancji nabiału 

 

Najbardziej odpowiednią dietą przy skazie białkowej będzie dieta eliminacyjna. Jej początkowa faza trwa 6 tygodni. Po tym czasie wprowadzamy stopniowo produkty na początku wykluczone z diety i kontrolujemy jak nasz organizm zareaguje.
Na początku z diety wykluczamy produkty takie jak:
– Mleko krowie, kozie, owcze i produkty pochodne
– białko jaja kurzego
– mięso wołowe, wieprzowe i cielęcinę
– orzechy
– owoce cytrusowe
– soję
– ryby i owoce morza

 

Uwagę również trzeba zwracać przy innych produktach spożywczych, czy w ich składzie nie jest ukryte alergizujące białko.

Aby nie narazić organizmu na niedobory wapnia możemy produkty mleczne zastąpić roślinnymi zamiennikami jak mleko kokosowe, migdałowe. Warto również dodać do diety zielone warzywa liściaste takie jak: jarmuż, brokuł, koperek, szpinak. Dobrym pomysłem jest suplementacja wapnia i witaminy D.

 

Dieta w przypadku nietolerancji laktozy 

 

W dzisiejszych czasach dieta przy nietolerancji laktozy jest o wiele prostsza, niż przy alergii na białko mleka – kazeinę. Na runku spożywczym jest bardzo duży wybór produktów bez laktozowych. Produkowane są mleka bez laktozy, sery, jogurty. Pamiętać należy, że podczas niektórych procesów przetwarzania mleka ilość cukru maleje, jak w przypadku jogurtu lub niektórych serów dojrzewających (cheddar, parmezan), tak samo małe ilości laktozy znajdziecie w serze kozim czy camembert.
Dieta w tym przypadku polega na zastąpieniu produktów z laktozą na zamienniki dostępne na rynku lub produkty roślinne takie jak mleko roślinne, jogurty czy sery wegańskie. Uwierzcie, są równie pyszne!