Weganizm dla początkujących – dieta i najważniejsze informacje

Ten artykuł, porusza popularny temat, jakim jest weganizm dla początkujących. To przygotowane przez nas poręczne kompendium, w którym znajdziesz wszystkie podstawowe informacje na temat tego specyficznego sposobu odżywiania oraz życia. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to dieta dla Ciebie lub chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i wyszukujesz w Internecie frazy “weganizm jak zacząć” lub podobne, wprost nie mogłeś lepiej trafić. Zebraliśmy tu wszystkie niezbędne informacje dla początkujących.

Weganizm – co to właściwie znaczy i na czym polega?

Jeśli chodzi o weganizm dla początkujących, bardzo ważne jest podkreślenie, że to nie tylko sposób żywienia wykluczający spożywanie produktów odzwierzęcych. To także postawa, która przejawia się rezygnacją z używania testowanych na zwierzętach produktów (np. kosmetyków) oraz zaprzestaniem korzystania z rzeczy, do których w jakikolwiek sposób wykorzystuje się zwierzęta (np. niesławne wozy konne zabierające turystów nad Morskie Oko, skórzane paski, futra itd.).

Powody, dla których ludzie decydują się na dietę wegańską, są bardzo różne – najczęściej to kwestie etyczne i środowiskowe, a czasem także zdrowotne. W przypadku jej stosowania (jak przy każdej diecie eliminacyjnej) należy pamiętać o jej dobrym zbilansowaniu, a także o utrzymaniu różnorodności spożywanych pokarmów. Tylko przy zachowaniu tych zasad będzie ona zdrowa i dobra dla organizmu.

Weganizm – jak zacząć?

Znasz już z grubsza zasady weganizmu. Mogłoby się wydawać, że kwestia tego, jak zacząć, jest bardzo prosta – wystarczy zrezygnować ze spożywania produktów odzwierzęcych; używania artykułów, których powstanie wiąże się z krzywdą zwierząt oraz z usług, które wykorzystują zwierzęta. O ile dwa ostatnie są dość proste, jak już wspomnieliśmy wcześniej, należy pamiętać o tym, że diety eliminacyjne muszą być dobrze zbilansowane. Należy znaleźć dobre źródła białek roślinnych, które zastąpią te zwierzęce, oraz zbilansować posiłki tak, aby dostarczały one organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zalecamy więc dawkę zdrowego rozsądku oraz polecamy dobrze przemyśleć posiłki, jeśli chcesz stosować dietę wegańską na własną rękę. Na początek, dla ułatwienia możesz także skorzystać z diety pudełkowej stworzonej specjalnie z myślą o weganach. To proste i wygodne rozwiązanie, idealne zwłaszcza dla osób początkujących.

Co jedzą weganie?

W artykule omawiającym weganizm dla początkujących nie może zabraknąć informacji o tym, co jest dozwolone w diecie wegańskiej. Śmiało możesz sięgać po wszelkie produkty roślinne:

  • warzywa i owoce,
  • grzyby,
  • produkty zbożowe – ryż, kasza, pieczywo i makarony (uwaga – nie mogą one zawierać w składzie jaj),
  • nasiona i orzechy,
  • rośliny strączkowe,
  • roślinne zamienniki mięsa i nabiału (np. wędliny sojowe, tofu, mleka i jogurty roślinne itd.),
  • przyprawy (uwaga – niektóre gotowe mieszanki mogą zawierać w składzie produkty pochodzenia zwierzęcego),
  • oleje i oliwy.

Z tak szerokiej listy składników będziesz w stanie wyczarować wiele pysznych, wegańskich dań, które z pewnością posmakują także mięsożercom. Na rynku znajdziesz także coraz więcej gotowych dań lub półproduktów stworzonych specjalnie z myślą o weganach. Dzięki temu gotowanie oraz wszelkie spotkania ze znajomymi stają się znacznie łatwiejsze.

Weganie całkowicie rezygnują ze spożywania produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że robiąc zakupy, będziesz musiał zwrócić większą uwagę na skład kupowanych produktów. Jako weganin poza mięsem i mlekiem powinieneś unikać także miodu, jaj, żelatyny, koszenili (E120, bardzo popularny czerwony barwnik spożywczy pochodzenia zwierzęcego), mleka w proszku itp. Między innymi właśnie dlatego, zwłaszcza na początku, gdy wszystkiego się uczysz, skorzystanie z gotowej diety pudełkowej jest świetnym rozwiązaniem.

Czy dieta wegańska odchudza?

Osoby, które szukają skutecznych sposobów na zgubienie zbędnych kilogramów, często rozważają omawiany w tym artykule sposób żywienia i zadają sobie pytanie: czy dieta wegańska odchudza. Obfituje ona w zdrowe warzywa i owoce, jednak sama w sobie nie odchudza. Przy ujemnym bilansie kalorycznym oczywiście stracisz kilogramy na diecie wegańskiej, nie jest ona jednak bardziej skuteczna niż inne diety, mające pomóc w odchudzaniu. Niewątpliwą zaletą stosowania takiego sposobu żywienia, gdy zależy Ci na utracie zbędnych kilogramów, jest to, że weganizm w dużej mierze stawia na pełnowartościowe produkty roślinne, jednocześnie ograniczając spożycie tych przetworzonych. To korzystnie wpływa na organizm oraz na osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że weganizm to nie tylko dieta, ale także określony sposób życia i swego rodzaju filozofia.

Dlaczego dieta wegan nie powinna być stosowana u dzieci?

Dyskusje wokół stosowania diety wegańskiej u dzieci toczą się od lat i cały czas wzbudzają niemałe kontrowersje. Zwolennicy tego sposobu żywienia podkreślają, że weganizm stawia na zdrowe składniki pokarmowe, z przewagą warzyw i owoców, co pozwala budować dobre nawyki żywieniowe od najmłodszych lat, a także zmniejszyć ryzyko występowania nadwagi i otyłości teraz, a także w późniejszych latach życia. W takim razie dlaczego dieta wegan nie powinna być stosowana u dzieci? Ponieważ badania naukowe wyraźnie pokazują, że dzieci na diecie wegańskiej mają niższy poziom witaminy D we krwi, a także niższą gęstość i mineralizację kości. Młody organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju wszystkich składników odżywczych, dlatego stosowanie jakichkolwiek diet eliminacyjnych u dzieci wiąże się z dużym ryzykiem niedoborów. Rodzice, którzy z różnych względów chcą stosować u swoich pociech dietę wegańską, powinni zwrócić szczególną uwagę na jej dobre zbilansowanie, a także pamiętać o regularnych badaniach laboratoryjnych, które wykażą wszelkie niedobory.

Dobrze zbilansowana dieta wegańska to zdrowy sposób żywienia

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, czym jest dieta wegańska oraz jakie produkty można jeść podczas jej stosowania. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie to klucz do długiego i zdrowego życia. Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska z pewnością pomoże Ci się właśnie takim życiem cieszyć. Jeśli rozważasz wyeliminowanie ze swojego jadłospisu wszystkich produktów odzwierzęcych, pamiętaj o znalezieniu im dobrych zamienników, aby każdego dnia dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych.