app Lider diety LOW FODMAP | -23% z kodem: SUMMER na całą ofertę w tym diety z Wyborem Menu

Zdrowie

Cheat day czy cheat meal – znasz różnicę?

09.09.2022

Przejście na dietę często kojarzy nam się z wyrzeczeniami. Kończymy z jedzeniem słodyczy, fast foodów czy też piciem słodkich gazowanych napojów. Dla niektórych osób jest to ciężki proces nie do przejścia. Na ratunek idzie cheat day oraz cheat meal a czym się różnią?

Cheat day - czyli dzień bez ograniczeń

Dzień bez ograniczeń. Często po restrykcyjnej diecie redukcyjnej sportowcy robią sobie cheat day. Gdy na co dzień jedzą zdrowo i liczą każdą kalorię, taki dzień jest dla nich odskocznią. Często jednak popełniają błąd i jedzą zupełnie bez ograniczeń spożywając nawet 7-8 tysięcy kalorii. Co może prowadzić do negatywnych skutków takich jak:

  • rozepchany żołądek,
  • przemęczony układ trawienny,
  • zwolniony metabolizm,
  • odkładanie się dostarczonych składników w postaci tkanki tłuszczowej,
  • podniesiony w sposób nagły poziom cukru we krwi,
  • zaburzona praca wątroby i jelit.

Zaleca się by cheat day występował co 30, 14 lub 10 dni i nie przekraczał 4000 kalorii.

Cheat meal - czy to dobre

Zdecydowanie zdrowszą alternatywą cheat day jest cheat meal. Dopuszcza on zjedzenie jednego “oszukanego posiłku”. Zdecydowanie częściej możemy sobie pozwolić na cheat meal, a zależy to wszystko od naszego organizmu i celu który sobie obraliśmy. Jeśli przed przejściem na dietę często spożywane były słodkie przekąski ze sklepowych półek, to organizm może domagać się spożycia tego typu posiłków. Dobrą zasadą jest by wybierać słodkości nie przekraczające 250 kalorii. Śmiało możemy wtedy spożywać taki oszukany posiłek co 2 dni.

Jeśli jednak mamy ochotę na jedzenie typu fast-food, dobrze jest ograniczyć tego typu posiłki i spożywanie je raz na dwa tygodnie.

Co wybrać i czy w ogóle wybierać?

Musimy pamiętać że najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, oraz zdrowie psychiczne by nasz organizm prawidłowo funkcjonował.

Dieta nie musi być naszym wrogiem, wszystko jest dla ludzi. Zdecydowanie zdrowsze naszym zdaniem będzie korzystanie z cheat meal. Po cheat day dużo osób nie wraca na dietę, przez jeden dzień łasuchowania odpuszczamy następny, nasz organizm jest zmęczony po spożyciu w dniu wcześniejszym takiej ilości żywności przez to mamy mniejsze chęci do wrócenia do zdrowego odżywiania i treningów.

Cheat meal daje możliwość zjedzenia na co mamy ochotę i pozostaniu przy swoich postanowieniach. Często jest stosowany jako nagroda, stawiamy sobie cel i za jego spełnienie pozwalamy sobie na spożycie swojego ulubionego dania.

Oszukany posiłek lekiem na naszą psychikę

Cheat meal jest idealnym rozwiązaniem by zachować zdrową równowagę psychiczną podczas stosowania diety. Jesteśmy tylko ludźmi i jak każdy mamy czasem gorszy dzień lub po prostu mamy na coś konkretnego ochotę. Po spożyciu takiego oszukanego posiłku waga na następny dzień może lekko pójść w górę ale pamiętajmy że po paru dniach wszystko wróci do normy i nie musimy się tym przejmować.

Idealnym cheat meal będzie posiłek który będzie w tej samej kaloryczności jak ten z naszej diety. Dzięki temu zachowamy dzienny zalecany limit kaloryczny. Jest to dobry sposób kiedy uzyskaliśmy już odpowiednią dla nas sylwetkę a dieta jest ułożona by zdrowo się odżywiać i zachować efekty, na które pracowaliśmy.

< poprzedni wpis

Błonnik w diecie, czyli gdzie w jedzeniu szukać błonnika

następny wpis >

Trening na czczo czy po posiłku?

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.