app Lider diety LOW FODMAP | -20% z kodem: HFJESIEN na całą ofertę w tym diety z Wyborem Menu

Zdrowie

Co jeść aby poprawić jakość snu?

12.12.2023

Jakość snu ma fundamentalne znacznie dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Zaburzenia snu powodują liczne problemy ze zdrowiem i samopoczuciem. Co więcej, kiedy po raz kolejny nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości snu i czasu na regenerację, domaga się on zwiększonych ilości pokarmów bogatych w tłuszcze i węglowodany. W wielu przypadkach problemów ze snem może pomóc odpowiednio zbilansowana dieta. 

Problemy ze snem mają różne podłoża 

Przyczyn problemów ze snem jest wiele. Do najczęstszych przyczyn należą stres i depresja, a więc przyczyny psychologiczne, a także te związane z bólem, który odczuwa nasze ciało. Zdarza się, że problemy ze snem pojawiają się po przyjęciu niektórych leków. Mogą wynikać też ze zmiany stref czasowych.  Na część rzeczy, które negatywnie wpływają na nasz sen nie mamy wpływu lub może pomóc nam wyłącznie lekarz. Jednak, w wielu przypadkach możemy zrobić naprawdę wiele, aby poprawić nasz komfort snu np. poprzez zmianę stylu życia, w tym dobranie odpowiedniej diety. 

Optymalna dieta dla organizmu 

Wiele osób boryka się z chorobami i dolegliwościami spowodowanymi przez złe odżywianie. I nie chodzi wyłącznie o choroby cywilizacyjne, ale także o alergie oraz nietolerancje pokarmowe. W takich przypadkach, należy wykluczyć z diety alergeny, a także substancje, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. W tym celu najlepiej wykonać odpowiednie badania oraz testy alergologiczne. Kiedy wykluczymy z diety niektóre składniki mające negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dobierzemy najlepszy program żywieniowy dla naszej aktywności, możemy poprawić nie tylko wygląd, ale przede wszystkim realnie wpłynąć na nasze zdrowie. Catering dietetyczny Łódź zapewnia bogata propozycję diet, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Odpowiednio zbilansowana dieta może pozytywnie wpłynąć na jakość snu. 

Dieta na dobry sen 

Po nieprzespanej nocy, naszemu organizmowi brakuje energii. Aby zaspokoić jej braki bardzo często sięgamy po wysokoenergetyczne pokarmy. Chęć na potrawy bogate w tłuszcze i węglowodany może okazać się silniejsza od nas, a sięganie po tego typu produkty notorycznie, może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu.  Po pierwsze, dieta zbilansowana. To bardzo ważne, aby każdego dnia dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników mineralnych, mikroelementów. Warto w tym celu zapoznać się z cateringiem dietetycznym, gdzie wszystkie posiłki są odpowiednio zbilansowane.  Po drugie, aminokwasy, które wpływa na syntezę serotoniny i melatoniny.  Tryptofan jest aminokwasem, dzięki któremu może dochodzić do syntezy serotoniny i melatoniny. Te dwa hormony kontrolują rytm okołodobowy. Jednak, tryptofan nie może zostać wytworzony przez organizm, dlatego należy dostarczyć go poprzez wprowadzenie do diety odpowiednich składników. Najlepszymi źródłami tryptofanu są: 

  • jaja 
  • ryby 
  • mięso 
  • owoce morza 
  • sery białe 
  • sery żółte 
  • nasiona: słonecznika, sezamu, soi
  • migdały, orzechy 
  • owoce: banany, wiśnie, awokado

Po trzecie, lekkostrawna kolacja. Powinna ona dostarczać jedynie 20% dziennego zapotrzebowania na energię. Potrawy mogą być ciepłe (jest to nawet wskazane) jednak nie powinny być smażone, marynowane czy grillowane. Na kolację warto zjeść rybę, chude mięso.  Po czwarte, rezygnacja z napojów zawierających kofeinę. Wieczorne spożywanie kawy, coca-coli, energetyków lub mocnej czarnej herbaty może zakłócić dobry sen i spowodować problemy z zasypianiem. Zamiast nich, zaleca się picie delikatnych herbat ziołowych.  Podsumowując, dieta ma bardzo duże znacznie dla higieny snu. Odpowiednie składniki odżywcze wchodzą w różnorodne procesy chemiczne regulujące rytm okołodobowy. Dieta powinna być zbilansowana, a wieczorne posiłki lekkostrawne. Kolację powinno się zjadać na około 2 godziny przed snem, tak aby organizm mógł spokojnie poradzić sobie z trawieniem pokarmów. Oprócz diety warto także zadbać o aktywność dopasowaną do stanu zdrowia oraz wieku. Unikajmy jednak intensywnego wysiłku przed snem, picia alkoholu i pobudzających napojów.   

Dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska

"Zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na jakość snu. Odpowiednie odżywianie może poprawić sen, podczas gdy niektóre rodzaje pokarmów mogą go zakłócać. Oto kilka wskazówek dotyczących diety dla lepszego snu: 

  1. Unikaj ciężkostrawnych, tłustych i smażonych potraw przed snem: Takie jedzenie może prowadzić do dyskomfortu żołądkowego i zakłócać nocny wypoczynek 

  2. Ogranicz spożycie pustych kalorii: Pokarmy bogate w puste kalorie, czyli te, które dostarczają energii, ale mało wartości odżywczych, mogą przyczyniać się do gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi, co powoduje gorszą jakość snu i wybudzenia w nocy. 

  3. Zwróć uwagę na ilość i jakość spożywanych produktów przed snem: Zbyt obfite posiłki tuż przed snem mogą zakłócać spokojny sen i powodować refluks żołądkowo przełykowy  

  4. Jeśli cierpisz nocą na napady głodu, masz cukrzycę lub insulinooporność, możesz dodać lekkostrawny posiłek z niskim indeksem glikemicznym na pół godziny przed snem.

Zbilansowana dieta wspiera ogólne samopoczucie: Włączenie różnorodnych, zdrowych pokarmów do diety może poprawić ogólną jakość snu."

< poprzedni wpis

Polifenole – skutecznie ochronią Twój organizm

następny wpis >

Mikroelementy i makroelementy w diecie

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.