Dieta na lato w czasie urlopu, czyli jak korzystać z uroków kuchni na wakacjach?
01.08.2024
Wakacyjne wyjazdy, często w egzotyczne i nieznane miejsca, sprzyjają próbowaniu lokalnej kuchni. Nie mniejszym uznaniem cieszą się wyprawy do popularnych kurortów lub do miejsc, w których występuje nadmiar jedzenia. Po takiej wyprawie z zaskoczeniem możesz stwierdzić, że przybyło Ci kilka kilogramów więcej. Czy da się uniknąć takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Dieta na lato – jak powinna wyglądać?
Jedna z największych pokus dla nieświadomego turysty, czyha pod zgrabną nazwą “all inclusive”. Bo skoro jedzenie jest opłacone i nie mam żadnych ograniczeń, to mogę jeść jak za “króla Sasa”. To niekoniecznie dobry pomysł. Zdrowa dieta na lato oznacza, że lepiej postaw na jakość, a nie na ilość. Dotyczy to zarówno alkoholu, jak i potraw smażonych na głębokim oleju lub wypełnionych cukrem i pustymi kaloriami.
Wybór między frytkami a lokalnym daniem jest oczywisty dla wielu osób. Największą frajdę sprawia przecież odkrywanie nieznanych smaków i aromatów. Jednak nawet w takim przypadku lepiej zachowaj umiar i rozwagę. Jeśli podróżujesz z drugą osobą – podzielcie się posiłkiem po połowie. W taki sposób od razu dowiecie się, czy to danie jest warte waszej uwagi. Poza tym nie da się spróbować wielu potraw, jedząc je w całości.
Dlaczego warto trzymać się zasady 80/20?
Zdrowa dieta na lato nie powinna stać się drogą przez mękę. Cel każdej diety to dostarczenie wartościowych składników odżywczych, podanych w komfortowy i smaczny sposób. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z potraw, które dietetycy uważają za zabójcze dla szczupłej talii. Na nie również znajdzie się miejsce w Twoim menu.
Jeśli nie przeżyjesz tygodnia bez lodów lub kebaba, to pamiętaj o zasadzie 80/20. Według niej 80% jedzenia na Twoim talerzu składa się ze zdrowych dań, które nie tuczą. Zalicza się do nich mięso, świeże warzywa oraz pełnowartościowe pieczywo. Unikaj za to przetworzonych potraw, które zawierają cukier lub tłuszcze trans. Za to pozostałe 20% Twojego menu przeznacz na żywieniowe szaleństwo. To może być okazyjna pizza, ciasto bądź grill w gronie znajomych.
Takie podejście do żywienia sprawia, że przestajesz walczyć ze swoimi słabościami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci schudnąć lub utrzymać pożądaną masę ciała. Jednak nie jest to model idealny dla każdego. Jeśli cierpisz na konkretną chorobę lub zmagasz się z zaburzeniami odżywiania, to podejmij decyzję o zmianie diety po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Wakacyjne dania – o czym jeszcze warto pamiętać?
Mniejsze porcje posiłków lub drobne odstępstwa od zasad zdrowego odżywiania to nie jedyny sposób na dietę na lato. Tak naprawdę jest wiele metod, dzięki którym unikniesz podjadania i zadbasz o swoją sylwetkę. Wśród nich na największą uwagę zasługują:
- regularne posiłki – gdy nie czujesz głodu, to spada ryzyko, że sięgniesz po dodatkową przekąskę,
- właściwe nawodnienie – pozwoli Ci lepiej przeżyć upały. Najlepiej pij wodę w niewielkich porcjach przez cały dzień,
- mądry wybór – zamiast smażonych potraw kupuj te pieczone lub grillowane. Pamiętaj, że orzechy, owoce i warzywa to zdrowsza alternatywa dla gotowych dań i słodyczy.
Odpowiednia dieta na lato doskonale łączy wakacyjny luz z troską o zdrowe ciało. Dzięki rozsądnemu podejściu do jedzenia unikniesz niespodzianki na wadze i z łatwością zmieścisz się w ulubionym ubraniu. Dlatego podziel się posiłkiem ze znajomymi, pamiętaj o zasadzie 80/20 i trzymaj się zasad racjonalnego odżywiania.