Fodmap w wersji wegetariańskiej
09.09.2022
Jak już wiadomo stosowanie diety fodmap jest najbardziej skutecznym sposobem odżywiania w przypadku zespołu jelita drażliwego czyli w skrócie IBS.
Co to jest IBS?
IBS jest chorobą funkcjonalną przewodu pokarmowego. Oznacza to, że jelita nie pracują normalnie, a mimo to, wszystkie badania wychodzą poprawnie. Często IBS nazywa się również nerwicą jelit, zespołem jelita drażliwego lub zespołem jelita nadwrażliwego. Ostatnie badania wykazują, że na IBS cierpi 15-20% populacji w tym 70% kobiet.
Na zespół jelita drażliwego można zapaść w dowolnym momencie życia na przykład:
- w okresie niemowlęcym - często słyszymy, że maluch ma spuchnięty brzuszek lub częste zatwardzenia,
- w latach szkolnych - niechęć do korzystania z toalety w szkole, pojawiający się stres,
- po przebytej infekcji przewodu pokarmowego- zaburzona przez chorobę flora bakteryjna nie wróciła do normy,
- po długim, stresującym okresie - bakterie flory jelitowej są wrażliwe na stres.
Fodmap - co to takiego?
Odsyłamy do naszego osobnego artykułu, gdzie w pełni skupiamy się na tym, czym jest fodmap.
Dieta eliminacyjna i dieta wegetariańska
Jak już wiemy dieta oparta na produktach o niskiej zawartości fodmap powinna być przejściowa i jak najwięcej produktów powinno wrócić do naszego jadłospisu. Jeśli jesteś wegetarianinem nie ma najmniejszego problemu być na diecie z produktami low fodmap. Musisz jednak zwrócić uwagę jak reaguje twój organizm na ciecierzycę, kotlety z białka soi i inne produkty, którymi można zastąpić produkty mięsne.
W naszym cateringu dieta care-wege jest wersją wegetariańską i jest ona odpowiednikiem 2 etapu diety eliminacyjnej. To bardzo ważne!
Stres a flora bakteryjna jelit
Jelita i mózg komunikują się między sobą za pomocą neurohormonów bądź neuroprzekaźników, wytwarzanych przez bakterie flory jelitowe. Jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego, to nasz mózg otrzymuje więcej informacji od brzucha, przez co bardziej się na nim skupia. Jak wiadomo problemy z przewodem pokarmowym mogą być stresujące na przykład: występowanie nieprzyjemnych gazów w najmniej oczekiwanych momentach, wzdęć, czy nawet biegunek. Przez co mózg wysyła sygnały do jelit. Problem się zapętla.
Sposoby na stres
Przede wszystkim należy znaleźć źródło problemu. Pozytywne nastawienie jest w tym przypadku niezbędne. Pomogą w tym regularne medytacje.
Znajdź czas na rzeczy, które sprawiają ci przyjemność i pozwolą się zrelaksować. Staraj się ograniczyć stres do minimum i zająć głowę pozytywnymi wrażeniami.
Przede wszystkim fokusuj się na jednej rzeczy na raz. Nie bierz na swoje barki zbyt dużo zadań w tej samej chwili. Lepiej skupić się na jednej sprawie i wykonać ją porządnie. Może brzmi to banalnie, ale tak wielu z nas o tym zapomina. Dbanie o zdrowie psychiczne ma pierwszorzędne znaczenie w prawidłowo funkcjonującej gospodarce hormonalnej i sprawności fizycznej naszego organizmu.