app Lider diety LOW FODMAP | -20% z kodem: HFJESIEN na całą ofertę w tym diety z Wyborem Menu

Zdrowie

Ile cukru dziennie spożywać, by zachować zdrowie i formę na lato?

01.08.2024

Cukier odpowiada za rosnącą liczbę osób otyłych. Z jego powodu połowa mieszkańców Unii Europejskiej ma nadwagę. Ta słodka substancja przyczynia się do problemów z zębami, osłabia układ odporności i wpływa na rozwój wielu innych chorób. Czy ten składnik diety jest tak naprawdę potrzebny?

Czy cukier rzeczywiście krzepi?

Ciało człowieka potrzebuje glukozy, aby normalnie funkcjonować. Jest to tak istotne, że organizm przez cały czas produkuje insulinę, czyli hormon odpowiedzialny za przemiany energetyczne. Jej głównym zadaniem jest obniżanie poziomu glukozy we krwi, metabolizowanie węglowodanów, białek, tłuszczy oraz regulacja hormonów tj. glukagon czy adrenalina. To dzięki insulinie ilość glukozy we krwi znajduje się w granicach normy. Korzystają z niej czerwone krwinki i inne komórki, które nie mogą spalać tłuszczu.
Jednak nie oznacza to, że musisz ciągle dostarczać glukozę z pożywieniem - np. w postaci cukru, czyli połączenia fruktozy i glukozy. Okazuje się, że ciało doskonale radzi sobie bez niego. Niezbędną glukozę wytwarza Twoja wątroba w procesie glukoneogenezy. Czysty cukier dostarcza ciału około 405 kalorii (na 100 g), ale nic ponadto. Nie zawiera żadnych składników odżywczych, które miały rośliny, z których powstał, czyli z buraka lub trzciny cukrowej.

Jakie komplikacje zdrowotne powoduje nadmierne spożycie cukru?

Obecnie ludzie jedzą zbyt dużo cukru – w postaci przekąsek, słodkich napojów i licznych dodatków do żywności. Ma to swoje przyczyny. W British Journal of Sports Medicine opublikowano badanie, które naukowcy przeprowadzili na zwierzętach. Zgodnie z nim można uznać cukier za substancję uzależniającą. Jeśli go spożywasz i nagle go odstawisz, to możesz odczuć takie same skutki jak przy zażywaniu narkotyków. Występuje tu odurzenie, zwiększona tolerancja oraz efekt nagrody i odstawienia. Mówiąc krótko - cukier może silnie uzależnić. 
Według danych GUS-u, w 2017 roku na jednego mieszkańca Polski przypadało 44,5 kg tego słodkiego produktu. Jeśli często słodzisz, jesz cukier i pokarmy, które go zawierają, to narażasz się na rozwój różnych chorób. Należą do nich nowotwory, próchnica lub wysoki poziom cholesterolu. Nie mniej groźna jest otyłość, nadwaga lub wysokie ciśnienie tętnicze. Dietetycy wyliczyli, że gdy wypijasz słodki napój, to ryzyko rozwoju cukrzycy w ciągu doby rośnie o 15%. Dlatego warto zapytać: Ile cukru dziennie nie zrujnuje Twojego zdrowia?

Ile cukru dziennie będzie bezpieczne dla Twojego zdrowia?

Wpływ cukru na rozwój chorób nie umknął instytucjom, które powinny zajmować się promowaniem zdrowego stylu życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby stanowił nie więcej niż 10% kilokalorii, przypadających na dzienne potrzeby człowieka. Według tej organizacji idealnie by było, gdyby zmniejszyć tę wartość do 5%.

To, ile cukru dziennie zjesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak nie zawsze jest to takie proste, bo ta substancja znajduje się w produktach, których o to nie podejrzewasz. Cukier występuje w wędlinach, w jogurtach, a nawet w musztardzie. Dlatego najlepiej, jeśli będziesz czytał etykiety produktów w sklepie, zanim dokonasz zakupu.

Wiedzę, ile cukru dziennie możesz bezpiecznie przyjąć, można oprzeć też o dane statystyczne. Na początku XX wieku w Europie, gdy choroby cywilizacyjne nie były tak powszechne, jak dziś, ludzie jedli średnio 5 kg cukru na rok. Zgodnie z tą miarą, na każdy dzień przypadało 14 g cukru, czyli mniej więcej 3 kostki.

Glukoza pełni ważną funkcję w organizmie, ale nie trzeba jej dostarczać z pożywieniem, aby być zdrowym. Mimo że cukier nie jest niezbędny do życia, to współcześni ludzi spożywają go w nadmiarze. W efekcie rośnie liczba chorych na nowotwory, próchnicę lub cukrzycę typu II. Organizacje takie jak WHO postulują znaczne ograniczenie cukru w diecie, do niezbędnego minimum.

< poprzedni wpis

Dieta cateringowa a aktywny tryb życia: Jak zbilansowana dieta wspiera Twoje treningi?

następny wpis >

Dieta na lato w czasie urlopu, czyli jak korzystać z uroków kuchni na wakacjach?

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.