app Zadbaj o siebie już teraz | -20% rabatu z kodem: zdrowie20 |

Fitness

Trening na czczo czy po posiłku?

09.09.2022

Zapewne wielu z Was zadaje sobie to pytanie, a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jaki macie cel sylwetkowy.

Trening przed posiłkiem

Dowiedziono, że trening na czczo pomoże wam szybciej spalić zgromadzony nadmiar tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie będzie miał energii, czyli “paliwa”, jaki dostarczamy wraz z pożywieniem. W trakcie treningu wykonanego rano przed posiłkiem organizm najpierw zacznie przepalać pozostały glikogen mięśniowy, a gdy on się skończy zabierze się za palenie tłuszczu, ponieważ z niego będzie musiał czerpać siłę. Ważne: trening na czczo nie może być dłuższy niż 1h.

Zalety:

  • daje wam przysłowiowego kopa na cały dzień – działa lepiej niż poranna kawa
  • proces spalania tłuszczu trwa przez cały dzień dzięki nakręconemu metabolizmowi
  • daje lekkość i uczucie spełnienia
  • dobra regeneracja organizmu po posiłku węglowodanowym, zjedzonym po treningu na czczo.

Wady:

  • wymaga doświadczenia treningowego
  • obniżenie wytrzymałości organizmu poprzez niższe wartości poboru tlenu
  • nie sprawdza się przy wyborze treningu o dużej intensywności
  • złe samopoczucie i brak siły jeśli trening wykonywany był zbyt długo.

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego dużo osób robi trening cardio po wyczerpującym treningu siłowym?

Śpieszymy z odpowiedzią! Znając wyżej opisany schemat działania naszego organizmu, można wywnioskować, że najlepsze efekty treningu CARDIO uzyskamy właśnie po treningu siłowym, kiedy z naszych mięśni zostanie wypłukany już glikogen. Wtedy nasz organizm zacznie czerpać energię z miejsca, gdzie jeszcze się ona znajduje, czyli z nagromadzonej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu gubimy niechciane “boczki” i chudniemy.

Oczywiście przed treningiem siłowym zawsze powinniśmy zjeść pełnowartościowy posiłek. Zalety treningu na czczo to na pewno szybka redukcja tkanki tłuszczowej. Najlepszą opcją na taki trening to trening cardio, czyli poranny rozruch w postaci biegania nie dłużej niż 1h.

Trening po posiłku

Treningi po posiłku, jest zdecydowanie polecany wtedy, kiedy twoim głównym celem nie jest zgubienie tkanki tłuszczowej. Zbędne kilogramy zrzucisz zawsze przy zachowaniu deficytu kalorycznego w wysokości początkowo -200 kcal/dobę. Trening po posiłku zdecydowanie polecany jest przy sportach wytrzymałościowych. Odpowiednia dieta sprawi, że będziesz czuć więcej energii i motywacji do działania, co przełoży się na Twoje osiągi.

Jeśli szykujesz się na maraton w bieganiu, do walki MMA, czy na zawody pływackie – to będziesz potrzebował bardzo dużo energii, czyli węglowodanów. By zachować odpowiednią energię i siłę zasada jest prosta i niezmienna: przed treningiem należy spożyć węglowodany złożone, a w trakcie i bezpośrednio po treningu węglowodany proste, maksymalnie do pół godziny po treningu! To samo dotyczy treningu na siłowni, jeśli chcesz dziś pobić swój rekord w wyciskaniu na klatkę piersiową, to musisz zadbać o to aby mieć na to energię. Podsumowując, jeśli jesteś w okresie budowania masy mięśniowej to odradzamy trening na czczo- będzie on po prostu mniej efektowny dla przyrostów masy mięśniowej i twojego progresu siłowego. Zdecydowanie zadbaj o swoją dietę, a jeśli nie wiesz jak to zrobić, zamów zestaw od Healthy Food i ciesz się dietą ułożoną przez specjalistów.

Jak komponować posiłki około-treningowe?

Przed treningiem najlepiej zjeść zróżnicowany posiłek bogaty w BIAŁKO – czyli główny budulec mięśni, węglowodany złożone, czyli nasze paliwo dla mięśni oraz zdrowe tłuszcze, po to, aby wydłużyły trawienie i podczas treningu nie zabrakło nam nagle sił! Po treningu, zalecane jest spożyć posiłek jedynie oparty o białko i węglowodany proste, by jak najszybciej zregenerować nasze mięśnie i nie dopuścić do katabolizmu. Tłuszcze w tym wypadku będą tylko przeszkadzać w szybkim strawieniu tego posiłku.

Przykładowe posiłki około-treningowe

Przed treningiem zjedz wytrawnie:

  • 125g łososia wędzonego jako źródło białka i tłuszczy,
  • do tego 300g batatów jako źródło węglowodanów oraz
  • 15g orzechów nerkowca jako zdrowe tłuszcze.
  • oczywiście do tego porcja błonnika czyli 200g warzyw np brokuł aby poprawić trawienie ten posiłek smiało możecie też posolić! Odczujecie na pewno dzięki temu lepszą pracę mięśni.

Na posiłek po-treningowy coś na słodko, czyli dla wielu świetna informacja!

  • 40g odżywki białkowej WPI
  • + 70g płatków owsianych
  • oraz 1 banan i wszystko razem wymieszać w formie shake/budyniu! PYCHA!
< poprzedni wpis

Cheat day czy cheat meal – znasz różnicę?

następny wpis >

Dieta ketogeniczna - Keto

Mogą Ci się również spodobać

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.