app Dieta z Wyborem Menu | -20% z kodem: zdrowie20

Zdrowie

Detoks sokowy - jak zdrowe soki mogą wspomagać proces detoksykacji?

22.03.2024

Czy wiesz, że aż 75% ludzi na świecie unika jedzenia warzyw i owoców? Zgodnie z danymi WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) większa część ludzkości nie stosuje zasad zdrowego żywienia. Tymczasem nie ma nic lepszego dla organizmu niż dieta oczyszczająca, złożona ze świeżych soków. Takie wiosenne oczyszczenie nie tylko usuwa toksyny, ale uzupełnia też liczne witaminy i minerały. Czy detoks sokowy to coś dla Ciebie?

Czym jest detoks sokowy i dlaczego warto go wypróbować?

Detoks sokowy to picie soków owocowo – warzywnych przy jednoczesnej eliminacji pokarmów o wysokiej wartości energetycznej. Ma okresowy charakter i zazwyczaj trwa od 1 do 14 dni. Ten sposób żywienia ogranicza kaloryczność odżywczą od 800 do 1000 kcal dziennie. Dieta oczyszczająca opiera się na sokach bez pasteryzacji, które wyciska się na zimno. Najlepiej, jeśli surowiec do soków pochodzi z ekologicznych upraw, gdzie nie stosuje się środków ochrony roślin. Na detoksie dopuszcza się też wodę, zioła oraz słabą herbatę.

Detoks sokowy sprawia, że ciało przestaje korzystać z energii pochodzącej z pożywienia. Zamiast tego zaczyna proces samo zjadania, czyli tzw. autofagii. Autofagia polega na wykorzystaniu przez organizm komórek, które są zużyte lub uszkodzone. W ich miejsce powstają nowe, a przy okazji pozbywasz się toksyn i rozpoczynasz proces samoleczenia.

Najlepiej, jeśli na czas detoksu zrezygnujesz z ćwiczeń fizycznych i ciężkiej pracy. Niedobór kalorii sprawia, że zaczyna brakować Ci energii i ciało przechodzi w tryb uśpienia. Działa na mniejszych obrotach i nie jest w stanie podołać trudniejszym zadaniom. Oczyszczanie organizmu w chorobie powoduje również tzw. “kryzysy ozdrowieńcze”. To stany, w których organizm wyrzuca z siebie toksyny i możesz czuć osłabienie. Na szczęście nie trwają one długo - co najwyżej kilka dni.

Kiedy warto skorzystać z diety oczyszczającej?

Dieta oczyszczająca wspomoże Cię, jeśli chcesz usunąć złogi z organizmu. Przywróci równowagę, jeśli zmagasz się ze stresem, chorobą lub złymi nawykami żywieniowymi. Jest to także świetny sposób na różne problemy skórne, ciągłe zmęczenie lub problemy z koncentracją. Wypicie szklanki soku wprowadza do ciała olbrzymią porcję witamin i minerałów. Dzięki temu czujesz się rześko i świeżo!
Oczyszczenie organizmu warto zrobić po zimie. Zimowa dieta obfituje w kaloryczne potrawy, w których brakuje świeżych warzyw i owoców. Dlatego detoks uzupełnia niedobory wielu składników mineralnych. Dieta sokowa to świetne wprowadzenie do diety odchudzającej.  Może też zastąpić głodówkę, którą wiele osób uważa za zbyt drastyczną. 

Detoks sokowy – jakie są jego etapy? 

Dieta sokowa, z powodu niskiej ilości kalorii, nie może być stosowana zbyt długo. Zależy to od masy ciała osoby, która decyduje się na detoks. Osoby szczupłe oczyszczają organizm krócej, niż robią to ich koledzy bądź koleżanki z nadwagą. Jeśli Twoim celem jest regeneracja po zimie, to odżywianie sokami może potrwać do kilku dni. Natomiast gdy zmagasz się z uciążliwą chorobą - np. z łuszczycą, to warto ten okres wydłużyć do 2- 3 tygodni.
Pamiętaj, że detoks sokowy poprzedza krótki okres przygotowania. Z reguły trwa on tyle, ile czasu poświęcisz na samą dietę. Jeśli dieta sokowa ma trwać 3 dni, to przez 3 dni przygotowujesz organizm do detoksu. W tym okresie rezygnujesz całkowicie z alkoholu, słodyczy i innych używek. Zwiększasz ilość płynów do picia, nie jesz fast foodów i przetworzonej żywności.
Po skończeniu detoksu sokowego także warto wstrzymać się od wchodzenia od razu na “normalną dietę”. Okres zakończenia detoksu również trwa tyle czasu, ile sama dieta. Rezultaty tego sposobu odżywiania możesz wzmocnić, ograniczając stres, przeznaczając czas na relaks oraz wykonując lekkie ćwiczenia. Ten sposób żywienia warto powtarzać kilka razy w roku, w celach profilaktycznych.

Dieta sokowa – efekty diety oczyszczającej

Jest wiele powodów, dla których warto stosować dietę sokową, efekty mogą przekroczyć Twoje wszelkie oczekiwania. Pierwszym symptomem, że ta dieta działa, jest przyspieszenie metabolizmu. Organizm spala nadmiar tkanki tłuszczowej, przez co tracisz zbędne kilogramy. Odżywianie sokami poprawia działanie układu krążenia, ponieważ we krwi zmniejsza się ilość toksyn, cholesterolu oraz poziomu glukozy.

Konsekwencją diety sokowej jest także wzmocnienie odporności. Odczuwasz mniejszą podatność na choroby i infekcje. To efekt zwiększonej produkcji glutationu – naturalnego związku, który wytwarza wątroba. Poprawia się jakość snu i ogólne samopoczucie. Powraca wysoki poziom energii i jesteś gotowy na nowe wyzwania.

Detoks sokowy oznacza picie świeżych soków, które wyciska się na zimno ze zdrowych warzyw i owoców. Dzięki ograniczeniu kalorii i procesowi autofagii ciało pozbywa się toksyn. Rozpoczyna też porządki na poziomie komórkowym, hamując procesy zapalne. W efekcie pozbywasz się problemów skórnych, lepiej radzisz sobie z chorobami metabolicznymi i nadmierną masą ciała. Oczyszczenie odbywa się na wielu poziomach – z korzyścią dla Twojego organizmu!

Dowiedz się co proponuje Healthy Food w zakresie detoksu sokowego. Możesz także skonsultować się z naszym dietetykiem!

< poprzedni wpis

Catering dietetyczny - co to jest? Korzyści i sekrety tego sposobu żywienia

następny wpis >

Dieta dla aktywnych – jak dieta ACTIVE wspiera aktywność sportową każdego dnia?

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.