Co daje dieta keto? Naturalna poprawa wydolności umysłowej
10.04.2024
Czy można jeść tłuszcz i zdrowo chudnąć? Na każdym kroku spotykasz produkty typu “fit” lub z obniżoną zawartością tłuszczu. Reklamy przekonują Cię, żeby unikać smalcu, śmietany i straszą Cię podwyższonym poziomem cholesterolu. Czy te zalecenia są skuteczne? Przekonaj się sam!
Co daje dieta keto?
Dieta ketonowa to metoda odżywiania, która zakłada znaczne ograniczenie węglowodanów. Opiera się na jedzeniu tłuszczu i nieco mniejszej ilości białka. Proporcje składników w tej diecie prezentują się następująco:
- węglowodany - 5 –10%,
- tłuszcz - 60 – 75%,
- białko - 15 – 20%.
Po przejściu na tę dietę wyczerpują się Twoje rezerwy glukozy. Ciało zaczyna czerpać energię z nowego źródła, jakim są tłuszcze. Dlatego, jeśli masz nadwagę, to zaczynasz tracić tkankę tłuszczową, a towarzyszy temu spadek masy ciała.
Jednak tym, co daje dieta keto, jest bardziej efektywny sposób odżywiania organizmu. Na tej diecie Twoje ciało korzysta z ketonów, produkowanych przez wątrobę. Te małe cząsteczki nie potrzebują hormonów takich jak insulina, aby przenikać do komórek ciała i dostarczać do nich energię.
Ketony nie są tak niestabilne, jak glukoza, która w tradycyjnym modelu żywienia powoduje nagłe wzrosty i spadki cukru we krwi. Dlatego osoba w stanie ketozy jest spokojna, ma dużo energii i nie zasypia w ciągu dnia.
Zalety diety keto – dlaczego warto spróbować?
Stan ketozy powoduje nie tylko utratę wagi, ale szereg korzyści zdrowotnych. Zastąpienie glukozy tłuszczem zmienia działanie mózgu. Keto zmniejsza ospałość i zaćmienie umysłu, ponieważ zwiększa produkcję neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Do zalet diety keto można zaliczyć także:
- zmniejszenie stanów zapalnych,
- spadek całkowitego cholesterolu,
- stabilizacja poziomu cukru we krwi,
- niższe ciśnienie krwi,
- większa wrażliwość na insulinę,
- przywrócenie równowagi hormonalnej.
Naukowcy polecają dietę keto także w przypadku problemów ze zdrowiem psychicznym. Według nich to dobry środek w walce z lękiem, depresją oraz z wahaniami nastroju. Wiąże się to głównie z większą stabilnością hormonów w organizmie oraz z lepszym źródłem energii w postaci ketonów, które są przyjazne dla mózgu.
Dieta ketogeniczna - przeciwwskazania przy tym sposobie żywienia
Dieta ketonowa, wbrew wielu pogłoskom o szkodliwości tłuszczu, wcale nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Wykorzystuje naturalny mechanizm, który ludzie znają od wieków. Zakłada on, że w okresie letnim spożywa się więcej pokarmów budujących tkankę tłuszczową. Za to w czasie zimy ciało jest lepiej przygotowane do trudnych warunków klimatycznych i nadmiar tłuszczu jest zamieniany na energię.
Pomimo tego naturalnego mechanizmu i zalet diety keto warto pamiętać, że są w diecie ketogenicznej przeciwwskazania. Nie jest to dobry sposób żywienia dla osób, które mają problemy z trawieniem tłuszczu. Dotyczy to szczególnie chorych z wyciętym woreczkiem żółciowym, ponieważ mają mniejszą zdolność do produkcji żółci, niezbędnej w rozkładzie lipidów.
Przeciwwskazaniem są także choroby nerek, wątroby oraz problemy w pracy trzustki. Dlatego przed przejściem na dietę ketonową skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Dzięki temu unikniesz wizyty w szpitalu.
Jak wygląda przykładowa dieta ketogeniczna?
Tak jak w przypadku innych diet, ten sposób żywienia ma różne odmiany. Istnieje dieta ketogeniczna wegetariańska, ale można także spotkać wariant dla mięsożerców. W tym przypadku głównym czynnikiem, który ma wpływ na sposób żywienia, jest dobór składników. Przykładowa dieta ketogeniczna może wyglądać w następujący sposób:
- Śniadanie: Jajecznica na maśle,
- II śniadanie: Chałwa orzechowa,
- Obiad: Schabowy w sosie śmietanowym z cukinią,
- Kolacja: Sałatka z wędzonym kurczakiem i boczkiem.
Nawet w obrębie tej samej diety i proporcji makroskładników jest wiele możliwości. Dla jednej osoby smaczniejsze będą sery, smalec lub śmietana. Natomiast w innym przypadku znacznie lepszym wyborem będą ryby, orzechy czy olej kokosowy.
Dieta ketonowa to sposób żywienia z wysoką zawartością tłuszczu, średnią ilością białka i niską ilością węglowodanów. Stosując ten model żywienia, możesz odnieść wiele korzyści zdrowotnych. Nie tylko schudniesz, ale będziesz się świetnie czuć. Istnieje niewiele przeciwwskazań do stosowania tej diety, którą wykorzystasz na wiele sposobów.