app Lider diety LOW FODMAP | -23% z kodem: SUMMER na całą ofertę w tym diety z Wyborem Menu

Zdrowie

Dieta pudełkowa dla kobiet w ciąży

10.09.2022

Często otrzymujemy pytania od naszych klientów czy mamy program dedykowany kobietom w ciąży oraz kobietom w okresie laktacji. Odpowiedź brzmi: nie. A dlaczego? Już odpowiadamy!

Zakazane produkty w ciąży:

Żywienie kobiet w ciąży rządzi się główną zasadą : jedz zdrowo, jedz dużo warzyw, unikaj mocno przetworzonej żywności i kilku produktów, którym stanowczo mówimy NIE, są to:

– surowe mięso i niepasteryzowane mleko –  może powodować toksoplazmozę i listeriozę, w wyniku których występuje uszkodzenie układu nerwowego dziecka oraz przedwczesny poród. Tyczy się to również szynki parmeńskiej, czy salami które nie podlegają w procesie produkcji obróbce termicznej.
– surowe jajka – mogą zawierać bakterię salmonelli, co może prowadzić do silnego zatrucia.
– sery pleśniowe- mogą powodować listeriozę, chorobę, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet ciężarnych.
– alkohol – kobiety w ciąży powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu. Alkohol już w niewielkich ilościach może spowodować płodowy zespół alkoholowy (FAS), którego efektem może być opóźnienie rozwoju, niska masa urodzenia, a także nieprawidłowy rozwój mózgu i innych organów.
– grzyby – tak naprawdę nie są produktem zakazanym, unika się ich ze względu na ich ciężkostrawność oraz na wszelki wypadek jeśli w danej mieszance mógłby znaleźć się grzyb trujący.
– słodycze, słodzone napoje gazowane- zawierają cukry, sztuczne dodatki, kofeinę, fosforany i konserwanty, nie brzmi to zbyt zdrowo. Dostarczają jedynie pustych kalorii. W przypadku cukrzycy ciążowej należy je całkowicie wyeliminować z diety.
– owoce morza- mogą być one źródłem bakterii chorobotwórczych lub pasożytów

Ogranicz

– spożywanie ryb- najlepiej dodać je do diety dwa razy w tygodniu, żeby ograniczyć spożywanie rtęci, która może znajdować się w rybach.
– wątróbka- zawiera dużo witaminy A, której nadmiar wg badań, może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka.
– kawa i herbata- przez zawartą w kawie kofeinę należy ograniczyć jej spożycie do 2 filiżanek słabej kawy dziennie. Mocna herbata może wypłukiwać z organizmu wapń.

Pamiętaj jednak, że ryby i wątróbka powinny znajdować się w diecie, należy zwrócić tylko uwagę na ilości spożycia tych produktów.

Odpowiednia dieta dla kobiety w ciąży

Każda kobieta jest inna i inaczej ciążę przechodzi, dlatego dieta powinna być elastyczna i dostosowana do potrzeb indywidualnych kobiety.

Szczególnie w I okresie ciąży, kiedy występują tak zwane zachcianki, zmiany w preferencjach smakowych, a także w dużej mierze spadek apetytu, kiedy kobieta zmaga się z porannymi mdłościami, które niekiedy nawet towarzyszą jej cały dzień. Jedna Pani nagle kocha w tym czasie słodkości i mogłaby dzień zaczynać od gofrów na słodko, a kończyć na makaronie z twarogiem i owocami, inna w tym czasie całkowicie zrezygnuje ze słodkich przekąsek na rzecz kiszonek, cytrusów lub sucharków. Lubiłaś kawę przed ciążą, a teraz na jej aromat robi Ci się niedobrze? Spokojnie, to całkowicie normalne. Najważniejsze na pierwszym etapie ciąży jest zjeść cokolwiek (oczywiście w miarę rozsądku) czasem nawet suchą bułkę z prawdziwym masłem, szczególnie jeśli nic przez gardło przejść nie chce… Dzieci na 1 etapie ciąży rozwijają się tak samo, nie miej do siebie pretensji, jeśli teraz nie jesteś w stanie już pić samych zielonych koktajli, zjadać same warzywa na parze i jeść chude mięsko. I trymest jest ciążki, prawie dla każdej kobiety w ciąży.

W naszym cateringu każdą dietę możesz dopasować do swoich preferencji poprzez wybór menu. Dzięki czemu w okresie ciąży możesz dalej korzystać z cateringu dietetycznego, a przy tym dopasowywać menu tak, by odpowiadało właśnie Tobie. Nasi dietetycy z chęcią przeprowadzą z Tobą konsultację i pomogą dobrać odpowiednią dietę oraz kaloryczność, pomogą w wymianie posiłków i przygotują Ci notatki których produktów powinnaś unikać. Masz ochotę na dietę domową, w tym cudownym czasie miewasz głównie ochotę na naleśniki i schabowego. Zamów dietę KID BOX i odżywiaj się zdrowo z nami.

< poprzedni wpis

Zimowa herbata

następny wpis >

Healthy Food dla kobiet w ciąży

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.