Keto na talerzu: Co warto wiedzieć o diecie keto/low carb?
27.05.2024
Nie liczysz kalorii i chudniesz? Kolejna dieta cud? Na świecie powstało wiele mitów, które sprawiły, że ludzie przestali wierzyć w sens zdrowego odżywiania. Tymczasem rozwiązania takie jak dieta keto nie tylko działają, ale jeśli są prowadzone właściwie, dają zaskakujące rezultaty. Chcesz się przekonać? Czytaj dalej!
Stan ketozy – warunek konieczny na diecie keto
Podstawą diety keto jest stan ketozy. To sytuacja, w której organizm czerpie energię z tłuszczu i przestaje korzystać z glukozy. Te warunki przypominają stan głodówki, dlatego dietę ketogeniczną poleca się do odchudzania lub jako uzupełnienie leczenia chorób metabolicznych.
Aby doprowadzić organizm do stanu ketozy, ogranicza się cukry w diecie i zwiększa ilość tłuszczu. Zgodnie z wiedzą o dietetyce, te relacje wyglądają następująco:
- tłuszcz – 70 – 90%,
- białko – 15 – 20%,
- węglowodany – 5 – 10%.
Catering ketogeniczny oznacza spożywanie dużych ilości tłuszczu. Minimalizuje to wyrzuty insuliny i sprawia, że organizm spala tłuszcz zamiast glukozy.
Catering ketogeniczny – co warto wiedzieć o adaptacji?
Stan ketozy występuje u człowieka jedynie w pierwszych latach życia, kiedy korzysta z mleka matki. W kolejnych latach do diety niemowlęcia włącza się kaszki i inne źródła węglowodanów. Tak samo wygląda to w przypadku dorosłych, którzy ograniczają tłuszcze w swoim jadłospisie.
W wyniku spalania węglowodanów zamykają się szlaki metaboliczne odpowiedzialne za produkcję ketonów. Dlatego ponowne wejście w stan ketozy wymaga czasu, w którym organizm “przypomina” sobie jak w pełni korzystać z tłuszczu.
Adaptacja do stanu ketozy trwa nawet do 30 dni, podczas których rozpoczyna się produkcja ketonów. Na samym początku tego procesu wątroba pozbywa się glikogenu, czyli rezerwy węglowodanów na “czarną godzinę”. Ciało pozbywa się nadmiaru wody i elektrolitów, dlatego ważną kwestią jest uzupełnienie ich w diecie.
Czy dieta keto jest niedoborowa?
Na diecie keto używa się małe ilości węglowodanów - głównie owoców po procesie adaptacji. A właśnie te pokarmy zatrzymują wodę w organizmie. Z tego powodu warto uzupełniać dietę o 5 – 10 gramów soli dziennie. Ważną rolę w diecie pełni również błonnik. Wprawdzie nie bierze udziału w trawieniu pokarmu, ale jest źródłem nieprzyswajalnych węglowodanów, niezbędnych dla bakterii bytujących w jelitach.
Kolejny problem to mniejsze spożycia tiaminy, witaminy C i niektórych minerałów. Jednak zależy to głównie od przyjętego modelu żywienia. Jeśli etap adaptacji zacząłeś głodówką, stosujesz dietę z niską ilością kalorii lub tzw. “dirty keto”, to grożą Ci różne niedobory. W takim przypadku najlepiej wybierz catering ketogeniczny. Z pomocą dietetyka stworzysz zbilansowany sposób żywienia, zgodny z zasadami diety keto.
Catering ketogeniczny czy low carb?
Stan ketozy zależy od proporcji tłuszczów do węglowodanów w diecie. Im ten stosunek jest wyższy, tym ketoza jest głębsza. W lżejszym wariancie masz do czynienia z dietą low carb, na której organizm produkuje niewielką ilość ketonów. Najłatwiej rozpoznasz typ diety po ilości przyjmowanych węglowodanów:
- poniżej 100 g na dobę - low carb. Dieta właściwa dla większości osób, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia,
- między 20 a 50g na dobę - typowa ketoza. Doskonała dla osób chorych metabolicznie lub takich, którzy działają profilaktycznie i wolą uniknąć wystąpienia różnych schorzeń,
- poniżej 20 g na dobę - głęboka ketoza i poziom przewidziany na etap adaptacji.
Ketoza to naturalny stan organizmu, w którym czerpie energię z tłuszczu. Aby przejść na dietę keto, musisz przejść etapu adaptacji, w którym rozpoczyna się produkcja ketonów. W niektórych wariantach diety keto mogą występować niedobory składników odżywczych. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest catering ketogeniczny.
Zapoznaj się z menu Healthy Food Catering i wybierz dietę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.