Mleko roślinne vs krowie
05.09.2022
Zamienniki mleka krowiego – czy mleko roślinne jest zdrowe?
Prawie każdy człowiek chociaż raz usłyszał “Pij mleko będziesz wielki”. W szkole dostawało się codziennie kartonik z mlekiem do picia, a w telewizji oglądało się reklamę z gwiazdami, którzy powtarzali to hasło. Od kilku lat jednak coraz więcej lekarzy i dietetyków podpisuje się raczej pod antyreklamą mleka krowiego, wskazując na jego niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Pewną ciekawostką może być fakt, że około 75% populacji ludzkiej nie toleruje laktozy w późniejszym wieku. Jako niemowlęta wszyscy mamy w sobie zdolność do wytwarzania laktazy – enzymu rozkładającego laktozę w przewodzie pokarmowym. Jednak z biegiem czasu, dostarczamy organizmowi innych pokarmów, co powoduje stopniowy zanik tego enzymu. To, że nasz organizm może nie tolerować mleka krowiego nie oznacza, że musimy od razu odrzucać wszystkie produkty, które z niego powstają. Nieco łatwiej tolerowane są fermentowane produkty mleczne, gdyż na skutek fermentacji część laktozy jest rozkładana. Należy jednak pamiętać że laktaza nie zanika całkowicie wraz z odstawieniem dziecka od piersi. Oznacza to, że każdy może pić niewielkie ilości mleka bez żadnych sensacji żołądkowych.
Czy warto zamienić mleko krowie na roślinne?
Oto kilka powodów dla których jednak warto zastąpić mleko sklepowe krowie innymi zamiennikami: 1. Mleko sklepowe jest wysoko przetworzone pasteryzowane lub sterylizowane, a więc poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury, co służy niszczeniu wszelkich drobnoustrojów – w tym dobrych, prozdrowotnych bakterii i witamin. 2.Jest ciężkostrawne Kazeina czyli białko mleka krowiego jest ciężkostrawna, szczególne dla dorosłego człowieka. 3. Mała ilość wapnia Mleko krowie jest najgorszym źródłem wapnia. Wapń dużo lepiej przyswajalny znajduje się w niemal każdej roślinie. 4. Mleko zakwasza Mleko krowie zakwasza nasz organizm. Nadmiar kwasu w organizmie sprzyja powstawaniu wielu chorób, w tym osteoporozy czy próchnicy. 5. Mleko krowie jest silnym alergenem Dotyczy to zarówno kazeiny -białka mleka, jak i laktozy, czyli cukru mlekowego. Spożywanie krowiego mleka może wywoływać problemy skórne (udowodniono, że nasila np. trądzik), ale może też zaburzać trawienie. Czy te 5 powodów nie przekonują cię do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania mleka krowiego z diety? Na szczęście na rynku spożywczym jest szereg zamienników dla osób, które decydują się zrezygnować z tego produktu są to między innymi: mleko sojowe, mleko kokosowe, mleko ryżowe, mleko migdałowe czy owsiane. Można również przygotować mleko roślinne samodzielnie. Możesz je wykorzystać jako dodatek do kawy czy do ulubionych naleśników.
Przepis na mleko migdałowe:
Przygotuj:
- 1 szklanka migdałów blanszowanych – bez skóry (mogą być dowolne inne orzechy) moczone przez co najmniej 12h w wodzie
- 4 szklanki wody
- syrop klonowy lub z agawy – do smaku
- blender
- gaza
Migdały blendujemy w wodzie do uzyskania jednolitej białej masy. Następnie przez gazę przecedzamy nasze mleko do szklanej buteleczki lub słoja. Tak przygotowany napój przechowujemy w lodówce kilka dni. Proste, prawda?
Catering vegetariański
Najczęściej zamienniki mleka stosują osoby które przeszły na dietę wegetariańską lub wegańską. Chociaż w diecie wegetariańskiej może występować mleko krowie i jego przetwory to dużo ludzi rezygnuje z tych produktów i zamienia na roślinne zamienniki. Często można usłyszeć że osoba przechodząca na wegetarianizm mówi że czuje się lżej, nie boli ją brzuch i nie ma nieprzyjemnych dolegliwości. Myślimy wtedy że to dzięki odstawieniu produktów mięsa. Na pewno to też ma swój wpływ, jednak zmiana mleka na roślinne, które każdy dorosły organizm strawi ma jakieś 50% sukcesu w poprawie samopoczucia. Nierzadko osoby które planują zostać wegetarianami lub weganami boją się o swoją dietę, że będzie polegała ciągle na tych samych produktach jak tofu czy kotlety sojowe. Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór cateringów dietetycznych, które udowadniają że dieta wege i vegan nie musi być nudna, a na pewno może być bardzo smaczna.