app Lider diety LOW FODMAP | -20% z kodem: HFJESIEN na całą ofertę w tym diety z Wyborem Menu

Zdrowie

Problemy trawienne – co jeść?

12.09.2022

Dieta na trawienie to temat, który interesuje coraz więcej osób. Nic dziwnego, ponieważ czasy, w których żyjemy, sprzyjają występowaniu problemów trawiennych. Jemy wysoce przetworzone produkty, nie stosujemy się do zasad zdrowego odżywiania, posiłki zjadamy w pośpiechu itd. Wszystko to sprawia, że organizm w pewnym momencie krzyczy dość i manifestuje swoje niezadowolenie. Jak sobie z tym poradzić? Jeśli masz problemy z trawieniem i chcesz wiedzieć co jeść, aby choć trochę sobie ulżyć, koniecznie czytaj dalej.

Problemy trawienne – skąd się biorą i jak się objawiają?

Problemy trawienne mogą mieć bardzo różne podłoże. Odpowiadają za nie zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. To, w jaki sposób się odżywiamy i jaki tryb życia prowadzimy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i może wywoływać także problemy z trawieniem. Nasza dieta; jakość i rodzaj spożywanych produktów; ilość posiłków oraz płynów w diecie; stosowane używki; aktywność fizyczna; rodzaj naszej pracy; choroby, na które cierpimy; a także przyjmowane leki – wszystko to może wpływać na nasz układ trawienny. Współcześni ludzie mają tendencję do życia w ciągłym pośpiechu i dużym napięciu, brakuje im czasu na relaks, spokojne zjedzenie, a ich dieta często pozostawia wiele do życzenia. Taki tryb życia prędzej czy później skończy się problemami trawiennymi. Aby tego uniknąć, dobrze jest dbać o siebie na wielu poziomach, między innymi troszcząc się o zdrową dietę, dawkę ruchu oraz chwilę na relaks każdego dnia.

To, w jaki sposób objawiają się problemy z trawieniem, także jest kwestią bardzo indywidualną. Są one jednak na tyle dokuczliwe, że wprost nie sposób ich nie zauważyć. Objawy mogą obejmować między innymi: zgagę, bóle brzucha, wzdęcia i gazy, uczucie ciężkości, kolki, odbijanie, zaparcia czy biegunki. Każdego dnia z dolegliwościami tego typu mierzy się wiele osób, w różnym wieku. Na szczęście w łatwy sposób, dbając o siebie, można z nimi walczyć. Warto pamiętać o tym, że problemy trawienne znacząco obniżają komfort życia, a bez zmiany nawyków trudno będzie się ich pozbyć. Zmiana nie powinna być chwilową odpowiedzią na złe samopoczucie, a długoterminową i dobrze przemyślaną odpowiedzią na potrzeby Twojego organizmu.

Nie tylko dieta na trawienie

Jeśli zastanawiasz się nad tym, co jeść w przypadku problemów trawiennych, cenne wskazówki znajdziesz poniżej. Omówimy nie tylko to, po jakie produkty sięgać, ale także jak spożywać posiłki, aby jak najbardziej ulżyć swojemu układowi trawiennemu i wspomóc organizm w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Zbilansowana dieta, ruch i dbanie o siebie to klucze do sukcesu!

Problemy z trawieniem, co jeść?

Wiele osób zauważa u siebie dolegliwości ze strony układu pokarmowego po zjedzeniu konkretnych posiłków. Przyjmowanie zbyt dużych porcji na raz; smażone i tłuste dania; słodkie, gazowane napoje; wysokoprzetworzona żywność (np. fast foody); bogate w cukry proste słodycze; czekolada, a także kawa – wszystko to może niekorzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego. W miarę możliwości dobrze jest zrezygnować z ich spożywania.

Co zatem można jeść, zmagając się z problemami trawiennymi?

Warto wprowadzić do swojej diety wysokiej jakości, zdrowe pożywienie. Produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce to sprzymierzeńcy w walce o zdrowie układu trawiennego. Dobrym pomysłem jest także spożywanie produktów zawierających bakterie o korzystnym wpływie na układ trawienny (tzw. naturalne probiotyki). Znajdziesz je między innymi w kiszonkach oraz przetworach mlecznych. Stosuj także przyprawy przyspieszające trawienie i poprawiające perystaltykę jelit. Są to między innymi: jałowiec, majeranek, chili, kolendra, pietruszka, kminek, imbir oraz cynamon. Dzięki zbilansowanej diecie z pewnością poczujesz się lepiej, a uczucie ciężkości, wzdęcia, nudności, biegunki czy zaparcia i inne zbliżone dolegliwości towarzyszące niestrawności odejdą w niepamięć.

Dobrym pomysłem w przypadku wystąpienia niestrawności jest także sięgnięcie po zioła. Napary i herbatki ziołowe to naturalny i znany od wieków sposób na wspieranie organizmu w radzeniu sobie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Przy niestrawności polecane są:

  • mięta pieprzowa,
  • rumianek,
  • koper włoski,
  • melisa,
  • mniszek lekarski,
  • dziurawiec,
  • ostropest plamisty.

Nie wolno zapominać także o odpowiedniej podaży płynów w ciągu dnia. Woda i herbatki ziołowe powinny stale nam towarzyszyć. Przyjmuje się, że w przypadku problemów trawiennych lepiej spożywać więcej niż zalecane 1,5 litra płynów na dobę.

Zmiany w stylu życia

Czasem kilka naprawdę prostych zmian wystarczy, aby pomóc organizmowi w usprawnieniu procesów trawiennych. Powinny one towarzyszyć zdrowej i zbilansowanej diecie. Poza zdrowym odżywianiem należy pamiętać także o:

  • stałych porach posiłków – najlepiej jeść ok. 4-5 posiłków w odstępach 3-4-godzinnych. Regularność sprzyja dobrej pracy układu pokarmowego;
  • jedzeniu śniadania – wielu osobom wydaje się, że można je pominąć, jednak jest to posiłek, który pomaga rozkręcić metabolizm na początku dnia;
  • wolnym jedzeniu i dokładnym przeżuwaniu – skup się nad tym, co jesz i delektuj się posiłkiem, zamiast pochłaniać go w biegu. Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej;
  • regularnej aktywności fizycznej – sport sprzyja pracy układu pokarmowego i reguluje jego prawidłową pracę. Najlepiej poświęcić na ćwiczenia około 30 minut 5 dni w tygodniu;
  • zdrowym śnie – wypoczęty organizm ma siłę do prawidłowego funkcjonowania, dlatego chcąc zadbać o układ trawienny, warto pamiętać o odpowiedniej dawce snu.

Pamiętaj, że dużo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dbaj o swój organizm, aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Stosując się do naszych wskazówek, z pewnością unikniesz problemów trawiennych lub złagodzisz ich przebieg.

Problemy z trawieniem to nie koniec świata

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego tekstu wiesz już co jeść w przypadku problemów z trawieniem oraz jak postępować, aby ich uniknąć. Odpowiednia dieta na trawienie, połączona z dawką ruchu, relaksu i wypoczynku to doskonała recepta na zdrowie i dobre samopoczucie. Pamiętaj, żeby stosować się do zasad zdrowego żywienia każdego dnia, a nie tylko wtedy, gdy już wystąpią u Ciebie problemy trawienne.

< poprzedni wpis

Dieta bez glutenu i laktozy – o czym warto pamiętać?

następny wpis >

Brain Food – czyli jak jeść mądrze by wspierać mózg

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.