Jak catering dietetyczny może pomóc w łagodzeniu problemów żołądkowych?
16.04.2024
Salvador Dali powiedział kiedyś, że “można nie jeść w ogóle, ale nie można jeść źle”. Ten cytat dobrze oddaje dylemat, jaki mają osoby z chorobami układu pokarmowego. Bo z jednej strony muszą jeść, aby przeżyć, a jednak pewne pokarmy bardziej im szkodzą niż pomagają. Czy głodówka to jedyny sposób na problemy z żołądkiem? Przekonaj się sam!
Dieta na problemy z żołądkiem - dlaczego to takie ważne?
Układ pokarmowy ma kardynalne znaczenie dla zdrowia człowieka. Po zjedzeniu każdy pokarm jest trawiony, a następnie rozkładany na enzymy i składniki budujące wszystkie tkanki. Jeżeli cokolwiek zaburzy ten proces, to zaczynają się stany zapalne i różne choroby. Powoduje to także niedożywienie, które dodatkowo zagraża życiu lub zdrowiu. W takiej sytuacji nietrudno jest zbłądzić i doprowadzić organizm do wyczerpania.
Problemy z działaniem układu pokarmowego mają różne przyczyny. Niektóre z nich pojawiają się w wyniku stresu, braku snu lub po zjedzeniu nieświeżych produktów. W większości przypadków organizm szybko wraca do równowagi, choć czasem niezbędne jest zażycie środków na przeczyszczenie. Do takich dolegliwości można zaliczyć następujące objawy:
- biegunkę,
- wymioty,
- wzdęcia,
- zaparcia,
- nudności.
Znacznie groźniejsze są sytuacje, gdy problemy z żołądkiem mają charakter przewlekły. Takie zaburzenia warto leczyć z pomocą specjalistów - lekarzy gastrologów lub dietetyków. Zazwyczaj są to nietolerancje pokarmowe lub choroby wynikające z autoagresji. Tutaj warto wyróżnić:
- chorobę jelita drażliwego (IBS),
- chorobę Leśniowskiego-Crohna,
- nietolerancję na gluten i laktozę,
- celiakię,
- chorobę wrzodową,
- zespół rozrostu bakterii w jelicie cienkim (SIBO).
W powyższych przypadkach zwykły lek na żołądek nie wystarczy, a może wręcz zaszkodzić. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie dieta na problemy z żołądkiem.
Problemy z żołądkiem - dieta, dzięki której odczujesz ulgę!
Dieta eliminacyjna to sposób żywienia, w którym nie ma produktów powodujących stany zapalne lub nietolerancje. Jednak nie każdy ma wystarczającą ilość czasu i chęci, aby szukać takich produktów i układać jadłospis. Jeśli zmagasz się z groźną chorobą i wolisz skorzystać z diety pudełkowej, to jest to całkiem zrozumiałe. Dietetycy, którzy pracują w firmach cateringowych, dużo lepiej zadbają o menu, bo mają do tego kompetencje i umiejętności.
Jeśli chodzi o problemy z żołądkiem, dieta powinna być dostosowana do konkretnego schorzenia. Dobrym przykładem jest tu lekkostrawny sposób żywienia, zalecany w przypadku infekcji bakteryjnej (np. Helicobacter Pylori) lub choroby wrzodowej. To rozwiązanie zakłada, że warto odciążyć układ pokarmowy od intensywnej pracy i pozwolić mu na pełną regenerację. W takiej sytuacji siły organizmu są w pełni skierowane na walkę z bakteriami i patogenami.
Jednak nie zawsze jest tak, że dokładnie wiesz, jakie pokarmy będą Ci służyć w Twojej chorobie, a jakie będą Ci szkodzić. Może się zdarzyć, że nie trawisz laktozy, ale brak nabiału w diecie spowoduje niedobór wapnia. W takiej sytuacji dieta low FODMAP może być lepszym wyborem niż jadłospis bez produktów mlecznych. Dlatego przed skorzystaniem z konkretnego sposobu żywienia skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, który zna ten temat.
Optymalna dieta - problemy z żołądkiem odchodzą w zapomnienie!
Dieta na problemy z żołądkiem obejmuje nie tylko dobór składników odżywczych, ale także odpowiednie zasady przyrządzania pokarmów i odżywiania. Dzięki takiemu podejściu jeszcze lepiej zadbasz o organizm w trakcie choroby. Te zasady mówią o tym, aby:
- spożywać regularnie niewielki posiłki - w ten sposób układ pokarmowy nie będzie obciążony,
- pić w ciągu dnia od 1,5 do 2 litrów wody – dobre nawodnienie sprzyja lepszemu trawieniu i usuwa toksyny z organizmu,
- unikać cukrów prostych i przetworzonego jedzenia - co pozwoli zadbać o stan flory jelitowej,
- gotować na parze, zamiast smażyć - przez co nie podrażnia się błony śluzowej w żołądku.
Sposób żywienia ma spełniać Twoje potrzeby – do tego ma być dostosowana Twoja dieta, problemy z żołądkiem to tylko jeden czynnik. Warto rozważyć także takie kwestie jak smak potraw, ich aromat lub kaloryczność. Nie zapominaj, że jedzenie ma być dla Ciebie przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem.
Problemy z trawieniem dotyczą różnych sytuacji. Są to zarówno chwilowe niedyspozycje, jak i choroby przewlekłe. W poważniejszych przypadkach warto skorzystać z gotowej diety na problemy z żołądkiem. Przy pomocy dietetyka ułożysz taki jadłospis, który pozwoli Ci zadbać o Twój układ pokarmowy bez utraty przyjemności z jedzenia.