app Lider diety LOW FODMAP | -18% z kodem: zdrowadieta na całą ofertę w tym diety z Wyborem Menu

Zdrowie

Jak catering dietetyczny może pomóc w łagodzeniu problemów żołądkowych?

16.04.2024

Salvador Dali powiedział kiedyś, że “można nie jeść w ogóle, ale nie można jeść źle”. Ten cytat dobrze oddaje dylemat, jaki mają osoby z chorobami układu pokarmowego. Bo z jednej strony muszą jeść, aby przeżyć, a jednak pewne pokarmy bardziej im szkodzą niż pomagają. Czy głodówka to jedyny sposób na problemy z żołądkiem? Przekonaj się sam!

Dieta na problemy z żołądkiem - dlaczego to takie ważne?

Układ pokarmowy ma kardynalne znaczenie dla zdrowia człowieka. Po zjedzeniu każdy pokarm jest trawiony, a następnie rozkładany na enzymy i składniki budujące wszystkie tkanki. Jeżeli cokolwiek zaburzy ten proces, to zaczynają się stany zapalne i różne choroby. Powoduje to także niedożywienie, które dodatkowo zagraża życiu lub zdrowiu. W takiej sytuacji nietrudno jest zbłądzić i doprowadzić organizm do wyczerpania.

Problemy z działaniem układu pokarmowego mają różne przyczyny. Niektóre z nich pojawiają się w wyniku stresu, braku snu lub po zjedzeniu nieświeżych produktów. W większości przypadków organizm szybko wraca do równowagi, choć czasem niezbędne jest zażycie środków na przeczyszczenie. Do takich dolegliwości można zaliczyć następujące objawy:

 • biegunkę,
 • wymioty,
 • wzdęcia,
 • zaparcia,
 • nudności.

Znacznie groźniejsze są sytuacje, gdy problemy z żołądkiem mają charakter przewlekły. Takie zaburzenia warto leczyć z pomocą specjalistów - lekarzy gastrologów lub dietetyków. Zazwyczaj są to nietolerancje pokarmowe lub choroby wynikające z autoagresji. Tutaj warto wyróżnić:

 • chorobę jelita drażliwego (IBS),
 • chorobę Leśniowskiego-Crohna,
 • nietolerancję na gluten i laktozę,
 • celiakię,
 • chorobę wrzodową,
 • zespół rozrostu bakterii w jelicie cienkim (SIBO).

W powyższych przypadkach zwykły lek na żołądek nie wystarczy, a może wręcz zaszkodzić. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie dieta na problemy z żołądkiem.

Problemy z żołądkiem - dieta, dzięki której odczujesz ulgę!

Dieta eliminacyjna to sposób żywienia, w którym nie ma produktów powodujących stany zapalne lub nietolerancje. Jednak nie każdy ma wystarczającą ilość czasu i chęci, aby szukać takich produktów i układać jadłospis. Jeśli zmagasz się z groźną chorobą i wolisz skorzystać z diety pudełkowej, to jest to całkiem zrozumiałe. Dietetycy, którzy pracują w firmach cateringowych, dużo lepiej zadbają o menu, bo mają do tego kompetencje i umiejętności.

Jeśli chodzi o problemy z żołądkiem, dieta powinna być dostosowana do konkretnego schorzenia. Dobrym przykładem jest tu lekkostrawny sposób żywienia, zalecany w przypadku infekcji bakteryjnej (np. Helicobacter Pylori) lub choroby wrzodowej. To rozwiązanie zakłada, że warto odciążyć układ pokarmowy od intensywnej pracy i pozwolić mu na pełną regenerację. W takiej sytuacji siły organizmu są w pełni skierowane na walkę z bakteriami i patogenami.

Jednak nie zawsze jest tak, że dokładnie wiesz, jakie pokarmy będą Ci służyć w Twojej chorobie, a jakie będą Ci szkodzić. Może się zdarzyć, że nie trawisz laktozy, ale brak nabiału w diecie spowoduje niedobór wapnia. W takiej sytuacji dieta low FODMAP może być lepszym wyborem niż jadłospis bez produktów mlecznych. Dlatego przed skorzystaniem z konkretnego sposobu żywienia skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, który zna ten temat.

Optymalna dieta - problemy z żołądkiem odchodzą w zapomnienie!

Dieta na problemy z żołądkiem obejmuje nie tylko dobór składników odżywczych, ale także odpowiednie zasady przyrządzania pokarmów i odżywiania. Dzięki takiemu podejściu jeszcze lepiej zadbasz o organizm w trakcie choroby. Te zasady mówią o tym, aby:

 • spożywać regularnie niewielki posiłki - w ten sposób układ pokarmowy nie będzie obciążony,
 • pić w ciągu dnia od 1,5 do 2 litrów wody – dobre nawodnienie sprzyja lepszemu trawieniu i usuwa toksyny z organizmu,
 • unikać cukrów prostych i przetworzonego jedzenia - co pozwoli zadbać o stan flory jelitowej,
 • gotować na parze, zamiast smażyć - przez co nie podrażnia się błony śluzowej w żołądku.

Sposób żywienia ma spełniać Twoje potrzeby – do tego ma być dostosowana Twoja dieta, problemy z żołądkiem to tylko jeden czynnik. Warto rozważyć także takie kwestie jak smak potraw, ich aromat lub kaloryczność. Nie zapominaj, że jedzenie ma być dla Ciebie przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem.

Problemy z trawieniem dotyczą różnych sytuacji. Są to zarówno chwilowe niedyspozycje, jak i choroby przewlekłe. W poważniejszych przypadkach warto skorzystać z gotowej diety na problemy z żołądkiem. Przy pomocy dietetyka ułożysz taki jadłospis, który pozwoli Ci zadbać o Twój układ pokarmowy bez utraty przyjemności z jedzenia.

< poprzedni wpis

Co daje dieta keto? Naturalna poprawa wydolności umysłowej

następny wpis >

Wiosenne oczyszczanie organizmu – jak zrobić to zdrowo?

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.