app Lider diety LOW FODMAP | -18% z kodem: zdrowadieta na całą ofertę w tym diety z Wyborem Menu

Zdrowie

Wiosenne oczyszczanie organizmu – jak zrobić to zdrowo?

23.04.2024

Oczyszczenie organizmu to proces, który najlepiej rozpocząć na przełomie zimy i wiosny. To właśnie wtedy przyroda budzi się do życia, z ziemi wyrastają nowe rośliny, a dzień robi się coraz dłuższy. Przedwiośnie to tradycyjnie okres, w którym ludzie dbali o porządek, ale również oczyszczali się wewnętrznie, poprzez zmianę stylu odżywiania. Czy to coś dla Ciebie?

Jak oczyszczać organizm wiosną, aby mieć lepsze samopoczucie?

Wiosenne oczyszczenie organizmu warto rozpocząć od kilku zmian w codziennym jadłospisie. Wraz ze zmianą pory roku w sklepach i na bazarach pojawiają się świeże warzywa, czyli tzw. nowalijki. Dlatego, gdy tylko zobaczysz, że są dostępne, to wprowadź je do swojego menu. Wśród nich znajdziesz:

  • w marcu i kwietniu – botwinka, kapusta, pietruszka, ogórek, pomidor, rzeżucha, rzodkiewka, sałata, szczaw, szczypiorek, szpinak i zielona cebulka,
  • na przełomie maja i czerwca – cebula dymka, marchewka, por, seler.

Najwcześniej dostępne są warzywa uprawiane w szklarniach, natomiast w późniejszym okresie można dostać te rosnące na polach. Surowe jarzyny są pełne witamin i składników mineralnych, niezbędnych po okresie zimowym. W tym czasie ciało człowieka przyzwyczaja się do nowego cyklu przyrodniczego i potrzebuje wzmocnienia.

To, jak oczyszczać organizm, zależy również od Twoich codziennych nawyków. Jeśli jesteś amatorem kawy, to możesz ograniczyć jej dobową ilość. Picie tej używki w nadmiernych ilościach zakwasza florę jelitową i może naruszać równowagę kwasowo-zasadową, dlatego można ją zastąpić zdrowszą alternatywą. W tym przypadku lepsze będą soki i koktajle warzywno-owocowe lub woda z odrobiną soku z cytryny.

Kolejną rzeczą, która wspomoże wiosenne oczyszczenie organizmu, jest odstawienie soli, cukru i przetworzonej żywności. Niestety, ale te składniki powodują zatrzymanie wody w ciele, co spowalnia przemianę materii i samą detoksykację.

Dieta na oczyszczenie - sposób na zdrowsze odżywianie

Wprowadzenie świeżych warzyw i owoców do codziennego menu to dobry pomysł. Jednak okazuje się, że może nie wystarczyć, aby szybko usunąć metale ciężkie i złogi z organizmu. Osoby, którym zależy, aby szybciej wrócić do formy po zimie, mogą rozważyć rozwiązanie, jakim jest dieta oczyszczająca.
Ten całościowy model odżywiania gwarantuje, że Twoje ciało w pełni wykorzysta potencjał tkwiący w naturze i się zregeneruje. Najlepsze rezultaty osiągniesz, stosując jeden z kilku sposobów odżywiania:

  • dieta slim – zdrowa dieta odchudzająca, która zakłada ograniczenie kalorii. Zakłada duży udział naturalnej żywności, o właściwościach antyoksydacyjnych.
  • detoks sokowy – dostarcza 1000 kcal w postaci kilku porcji soków owocowo-warzywnych.  Ta kuracja trwa nie dłużej niż 7 dni i pozwala uzupełnić niedobory wielu witamin i składników mineralnych.

Warto pamiętać, że dieta na oczyszczenie nie jest trwałym sposobem na odżywianie. Sam detoks lub dietę sokową można stosować przez kilka tygodni, bo organizm potrzebuje kalorycznych źródeł energii. Żaden człowiek nie będzie prawidłowo funkcjonował bez właściwej ilości białka, tłuszczu czy węglowodanów.

Oczyszczanie organizmu z pasożytów - dlaczego jest takie istotne?

Metoda, jak oczyszczać organizm, powinna uwzględniać stan zdrowia i samopoczucie. Jeśli masz kłopoty z układem trawiennym, jesteś osłabiony i zmęczony, to możesz nosić w sobie pasożyty. Szczegółowe informacje na ten temat uzyskasz, robiąc badania surowicy krwi. Twój organizm reaguje na pasożyty, wypuszczając przeciwciała, czyli białka walczące z patogenami.
Dlatego oczyszczanie organizmu z pasożytów warto rozpocząć od znalezienia przyczyny problemów zdrowotnych. Znając wyniki badań, łatwiej zadbasz o swój stan zdrowia, wprowadzając dietę oczyszczającą i leki przepisane przez lekarza.
Oczyszczanie organizmu z pasożytów jest także możliwe za pomocą naturalnych substancji, które są szeroko dostępne. Należą do nich:

  • piołun,
  • korzeń imbiru,
  • nasiona dyni,
  • ziele tymianku,
  • olejek z oregano.

Wiosenne oczyszczenie organizmu może polegać na połączeniu świeżych warzyw i owoców ze składnikami odżywczymi, które aktywnie usuwają pasożyty z organizmu.

wiosenne-oczyszczenie-organizmu

Jak wygląda oczyszczanie organizmu z toksyn?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których warto zmienić nawyki żywieniowe, jest oczyszczanie organizmu z toksyn. Najlepsze rezultaty dają pokarmy, które są źródłem błonnika. Dzięki nim usprawnisz pracę jelit i usuniesz niepotrzebne złogi. Ocenia się, że w ciele człowieka w ciągu roku zbiera się nawet kilka kilogramów różnych substancji toksycznych.

Te związki chemiczne pochodzą głównie z leków, z przetworzonej żywności i z zanieczyszczonego środowiska. Dlatego oczyszczanie organizmu nie jest jedynie sposobem na przygotowanie się do nowej pory roku, ale pozbyciem się nadmiaru szkodliwych substancji.

Dieta na oczyszczenie organizmu to jeden z najlepszych sposobów, aby zadbać o zdrowie w okresie przedwiośnia. Można to zrobić, włączając do swojej diety świeże warzywa, owoce i ograniczając używki. Wiosenny detoks możesz uzupełnić o składniki odżywcze usuwające toksyny i pasożyty. Jednak najlepsze rezultaty daje kompleksowa dieta, oparta o soki warzywno-owocowe lub o antyoksydanty.

< poprzedni wpis

Jak catering dietetyczny może pomóc w łagodzeniu problemów żołądkowych?

następny wpis >

Choroby jelit to narastający problem. Czy dieta FODMAP może pomóc?

Serwis wykorzystuje pliki cookies niezbędne do prawidłowego działania. Zasady stosowania plików cookies w Polityce prywatności.