Jaką dietę zastosować przy chorobie hashimoto?
10.09.2022
Dieta przy chorobie Hashimoto jest tematem, który coraz bardziej interesuje Polaków, nie tylko tych, których fascynuje tematyka zdrowego odżywiania. Coraz częściej wyszukujemy informacje na ten temat, ponieważ wielu z nas ma styczność z tą chorobą (osobiście lub wśród bliskich i znajomych). Szacuje się, że na problemy z tarczycą, w tym także na Hashimoto, może cierpieć około 20% naszego społeczeństwa.
Odpowiedni jadłospis może znacząco poprawić jakość życia chorego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jaka dieta przy Hashimoto będzie odpowiednia i czym kierować się układając codzienny jadłospis, zapraszamy do lektury poniższego tekstu. Zebraliśmy tu nie tylko najważniejsze informacje, ale także garść wskazówek, które mogą Ci się przydać.
Hashimoto - choroba tarczycy, którą warto poznać bliżej
Zanim przejdziemy do tego, co jeść przy chorobie Hashimoto, poświęćmy chwilę, aby dokładniej przyjrzeć się temu schorzeniu. Już sama jego nazwa brzmi nieco egzotycznie. Pochodzi ona od nazwiska japońskiego lekarza, pracującego w Berlinie – Hakaru Hashimoto. To on jako pierwszy opisał tę chorobę w 1912 roku. Sam Hakaru nazwał wtedy tę jednostkę chorobową “struma lymphomatosa” (po polsku: wole limfatyczne) – także i dzisiaj, choć bardzo rzadko, można się spotkać z takim nazewnictwem.
Nie będziemy wdawać się w dokładny opis choroby, jednak warto wiedzieć, na czym ona polega. Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, o podłożu autoimmunologicznym, które prowadzi do niedoczynności tego gruczołu. Znacznie częściej dotyka ono kobiet niż mężczyzn. Oprócz leczenia farmakologicznego w tym schorzeniu ważne jest także stosowanie odpowiedniej diety.
Objawy Hashimoto
Odpowiednie odżywianie przy chorobie Hashimoto ma ogromny wpływ na samopoczucie cierpiącej na nią osoby. To zapalenie tarczycy wiąże się bowiem z wieloma objawami, które znacząco obniżają komfort życia pacjenta. Wśród symptomów tej choroby wymienić można między innymi:
- częste uczucie zmęczenia i senność,
- wrażliwość na zmiany temperatury,
- skłonność do nadmiernej masy ciała,
- obrzęki śluzowe,
- problemy z miesiączką,
- dolegliwości ze strony układu trawiennego,
- problemy skórne, nasilone wypadanie włosów i łamliwość paznokci,
- zaburzenia pamięci,
- stany depresyjne,
- niskie ciśnienie tętnicze,
- problemy z zajściem w ciąże.
Dieta przy chorobie Hashimoto może wiele zmienić
Jak wspomniano w sekcji z objawami, choroba Hashimoto sprawia, że pacjent ma tendencję do nadmiernej masy ciała. O negatywnych skutkach nadwagi i otyłości powiedziano już wiele i trudno chyba znaleźć obecnie osobę, która nie zdaje sobie sprawy z tego, jak źle wpływają one na organizm człowieka. Dodatkowo, przy niedoczynności tarczycy często pojawia się skłonność także do zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów.
Stosowanie odpowiedniej, dobrze zbilansowanej i zrównoważonej diety dla chorego na Hashimoto z pewnością przyniesie jego organizmowi wiele korzyści. Pomoże uporać się z niektórymi objawami, polepszy samopoczucie czy ułatwi stabilizację masy ciała. To same plusy! Dodatkowo, odpowiednie odżywianie przy chorobie Hashimoto, w połączeniu z dobraną i prowadzoną przez lekarza farmakoterapią, może skutecznie doprowadzić do remisji tej choroby. Jeśli u Ciebie lub u kogoś z Twoich bliskich zdiagnozowano tę przypadłość, zdecydowanie warto rozważyć zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych – dla własnego zdrowia.
Dieta dla chorego na Hashimoto - podstawowe założenia
Jak wspomniano w poprzednim akapicie, odpowiednia dieta będzie wspierała leczenie choroby Hashimoto i poprawi nie tylko samopoczucie pacjenta. Co jednak kryje się pod przymiotnikiem “odpowiednia”? Poniżej przedstawiamy podstawowe założenia, których należy się trzymać przy komponowaniu posiłków dla osób zmagających się z tym schorzeniem. Nie będzie to jednoznaczna odpowiedź na pytanie jaka dieta w chorobie Hashimoto, ale raczej zbiór przydatnych wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze opcje, które przysłużą się Twojemu zdrowiu.
Komponowanie posiłków - składniki odżywcze
Dieta dla chorego na Hashimoto powinna być odpowiednio zbilansowana. Przyjmuje się, że spożywane składniki odżywcze powinny mieścić się w zakresach:
- białka – 15-25%,
- tłuszcze – 25-30%,
- węglowodany – 50% lub więcej.
Zaleca się korzystanie ze źródeł białek roślinnych i zwierzęcych, a także spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Dobrze zwracać uwagę na to, aby w diecie znajdowało się dużo błonnika (osoby chore mają tendencje do zaparć), a także aby ograniczyć ilość spożywanych cukrów prostych. Tak jak w przypadku każdej innej, zdrowej diety najlepiej jest zrezygnować z wysokoprzetworzonej żywności i zamiast tego postawić, na świeże produkty, w tym warzywa i owoce.
Jak jeść - zasady
Jaką dietę stosować przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto? Zdrową! Wiesz już, po jakie produkty najlepiej sięgać, z czego zrezygnować, a także w jakich proporcjach powinieneś łączyć poszczególne składniki odżywcze. Poniżej przedstawiamy garść dodatkowych zasad odżywiania przy chorobie Hashimoto.
- Pamiętaj o wypijaniu ok. 2 litrów płynów każdego dnia, najlepiej sprawdzi się woda mineralna i napary ziołowe.
- Śmiało sięgaj po owoce i warzywa (zaleca się spożywanie ok. 0,5 kg każdego dnia, lepiej sięgnąć po warzywa – mają mniej cukru).
- Jedz regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, co około 3 godziny.
- Restrykcyjne diety oraz głodówki są niezalecane – mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
- Zadbaj o to, aby w każdym Twoim posiłku znalazło się białko.
- Sięgaj po produkty pełnoziarniste.
- Wybieraj tłuszcze dobrej jakości (znajdziesz je w rybach, nasionach, orzechach, nierafinowanych olejach).
Odżywianie przy chorobie Hashimoto - można prościej
Dieta dla chorego na Hashimoto, wbrew pozorom, może być całkiem sporym wyzwaniem. Zwłaszcza na samym początku pilnowanie procentowego udziału składników odżywczych w codziennych posiłkach, czy też komponowanie zdrowych dań może być skomplikowane. Ale można prościej!
Świetnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na diety pudełkowe. W takim wypadku nie musisz martwić się zakupami, ani spędzać długich godzin, wymyślając co zjesz następnego dnia i czy na pewno możesz sobie na to pozwolić. Wystarczy zamówić dietę pudełkową stworzoną z myślą o osobach chorych na Hashimoto, aby oszczędzić sobie problemów podobnych do tych, które zostały wymienione przed chwilą. To propozycja dla osób zapracowanych, nielubiących gotować, a także chcących szybko zmienić swoją dietę na zdrowszą.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił Ci nieco w kwestii diety przy chorobie Hashimoto. Być może dzięki niemu łatwiej będzie Ci komponować zdrowe posiłki, które posłużą Twojemu organizmowi. A jeśli wolisz zaufać profesjonalistom i chcesz spróbować smacznej diety pudełkowej, koniecznie sprawdź naszą ofertę!